E-magazín o pohybu, zdravém vývoji, ergonomii, sportu a cestování.

Mamaboard – sportovní aktivita nejen pro aktivní maminky Tisk Email
Sport
Napsal uživatel Zuzana Lindová   
Středa, 17 Červen 2015 14:04
Tento článek vznikl za přispění aktivní maminky Ivety a akční babičky Simony Dolejších, které poskytly cenné informace z vlastních zkušeností a také fotografie.
 

Sportovně založené maminky mohou vedle nadšení, štěstí a radosti z očekávání miminka pocítit omezení jejich dosavadního aktivního života. Po porodu také nastává otázka, kdo pohlídá po čas sportovních aktivit miminko. Tento problém může pomoci vyřešit právě mamaboard.

alt

 

Mamaboard je vlastně skateboard, který je připevněný doprostřed tyče zadní nápravy kočárku, pomocí klipsů nebo jiného úchytového systému. Jede po dvou kolečkách umístěných v zadní části prkna. Ten, kdo tlačí kočárek, si na něj může stoupnout a potom v podstatě jede za kočárkem jako na koloběžce. Buď se jednou nohou odráží nebo se při jízdě z kopce jen veze. Předpokladem je brzda na kočárku, bez které se při jízdě z kopce neobejdete. Originální německý Mamaboard má dokonce brzdu zabudovanou přímo v zadní části desky. Tato aktivita by se dala nejvíc přirovnat k již zmiňované jízdě na koloběžce, spojuje v sobě ale i prvky in-line bruslení a skateboardingu. 

Mamaboard má několik nesporných kladů. Je to skvělé propojení zábavy pro matku a zároveň vycházky s kočárem. Pro maminku to může být koníčkem, nemusí řešit hlídání pro děti. Dítě má stále u sebe a může se mu věnovat. Vycházky se stanou zábavnější. Zároveň velmi urychluje pohyb např. po městě. V případě, že chcete s kočárkem nastoupit do hromadné dopravy nebo vstoupit do obchodu, prkno se snadno sklopí pod kočárek, to je oproti in-line bruslím velkou výhodou. A jistě každá maminka ocení rychlejší přesun s plačícím miminkem. Velmi tedy šetří cenný čas. Na povrch terénu je náročný zhruba jako in-line brusle. Kolečka jsou o něco větší, tudíž zvládne např. i zámkovou dlažbu.

alt

Při hledání informací o mamaboardu na internetu jsem našla recenzi, kde byl kritizován jeho název, který prý diskriminuje tatínky, jakožto hlavní potencionální uživatele a odrazuje je od jeho používání. To je ale věc individuálního názoru a dle mého hlavně předsudků málo sebevědomých tatínků. Samozřejmě nesmíme vynechat sportovně aktivní babičky či děděčky. Jízdu na mamaboardu zvládnou hravě. Mamaboard poslouží dobře i jako stupátko pro staršího sourozence, který se rád sveze.

alt

Neoddiskutovatelné jsou účinky na tělesnou kondici a posilování celé postavy. Jako sportovní aktivita, která pomůže maminkám po porodu dostat se rychle do dobré tělesné kondice je již v současnosti velmi oblíben především v Německu, ale již i u nás v Česku. Je dobré vybavit se vhodným oblečením a sportovní obuví. Pro kojící maminky je kvůli otřesům vhodná pevná podprsenka. Mamaboard posiluje především dolní končetiny a hýžďové svalstvo, díky odrážení a podřepům, které musíte dělat při každém odrazu. Nohy se také hezky prokrví, což pomůže při prevenci křečových žil. Zároveň se ale aktivitě nevyhnou ani ruce, které drží rukojeť kočárku, paže dostanou také pěkně zabrat. Při stoji na mamaboardu, stejně jako na koloběžce zpevňujete břicho a zádové svaly, příznivě ovlivňujete a prohlubujete dech a pomáháte si zlepšovat rovnováhu. Hodinovou jízdou na mamaboardu spálíte přibližně okolo 500 kcal. 

alt

K dostání je u prodejců kočárků, na internetu jej nabízí spousta obchodů a cena se pohybuje pod třemi tisíci korunami. Na Youtube jsem však viděla i videa s domácky vyrobenými skateovými prkny ke kočárku z dílen šikovných tatínků.