E-magazín o pohybu, zdravém vývoji, ergonomii, sportu a cestování.

Dechová rehabilitace u chronické obstrukční plicní nemoci /informace pacientům/ Tisk Email
Zdravý vývoj
Napsal uživatel MUDr. Jitka Mašková - Švejdová   
Sobota, 25 Únor 2012 09:24

Onemocnění Chronická obstrukční plicní nemoc vyžaduje pravidelnou péči pneumologa /plicního lékaře/.  V plicní ambulanci je pravidelně sledován celkový zdravotní stav,  funkční stav plic a dle zjištěných výsledků je pacient léčen medikamenty. Každý pacient může též  přispět k tomu, aby dlouhodobě udržel svůj zdravotní stav bez zhoršování a dokonce aby funkční hodnoty plic se zlepšily.

Typické příznaky pro chronickou obstrukční plicní nemoc jsou dušnost, kašel a zahlenění. Příčinou je překážka v pohybu vdechovaného a vydechovaného vzduchu – zúžení dýchacích cest.

Jak můžete Vy jako pacient přispět k léčbě svého onemocnění:

1. Nekouřit. Nepobývat v zakouřeném prostoru. Snažit se o co nejčastější pobyt na zdravém vzduchu. /Výjimkou je pohyb venku v době zvýšeného výskytu alergenů u astmatiků./

2. Snažit se o prevenci virových infekcí. /Možné očkování proti chřipce, vyhýbat se prostředí, kde jsou nemocní, otužováním./

3. Umožnit dobrou činnost plicím zdravým postavením a prací hrudníku.

4. Pravidelně provádět dechová cvičení.

5. Zlepšovat  celkovou tělesnou i psychickou kondici pravidelným vytrvalostním sportem.

S posledními třemi body Vám můžeme účinně pomoci. Rehabilitační léčba bude pomáhat u pacienta, který bude spolupracovat.

Jste-li rozhodnuti  spolupracovat při Vaší léčbě a doporučí-li Vás Váš plicní lékař můžeme začít s rehabilitační léčbou.

Shrnuto: ani rehabilitační léčba Vás zcela nevyléčí od plicního onemocnění, které je chronické, ale s Vaším přispěním lze dlouhodobě vaše plicní funkce udržet v poměrně dobrém stavu. To znamená snížit pociťování nepříjemných příznaků nemoci – dušnosti, omezit kašel a zahlenění, udržet dobrou fyzickou výkonnost Vašeho organismu. A s největší pravděpodobností snížíte i množství léků, které Vám bude plicní lékař předepisovat.

Jste-li připraveni spolupracovat na léčbě vašeho onemocnění, pak se objednejte v Ordinaci léčebné rehabilitace na tel. 272 92 62 88 nebo 602 819 158.