E-magazín o pohybu, zdravém vývoji, ergonomii, sportu a cestování.

Ergonomie jedince v závislosti na věku – seniorský věk. Tisk Email
Ergonomie
Napsal uživatel MUDr. Jitka Mašková - Švejdová   
Pátek, 23 Říjen 2009 19:12

Všechna doporučení pro střední věk platí i pro seniory. Aktivní život se vyplácí. Pokud nemáme vysloveně smůlu, tak náš život ve starším věku bude odpovídat způsobu dosavadního života a hlavně způsobu jak budeme aktivně žít dál. Hlavně my sami rozhodujeme o svém zdraví a to platí zvláště s přibývajícím věkem.

Plno sportovních aktivit je vhodných i pro vyšší věk, denní cvičení by mělo být samozřejmostí.  Pravidelné cvičení udržuje tělesnou tělesnou i duševní kondici, zpomaluje opotřebovávání kloubů, působí proti osteoporoze, brání nadměrnému přibývání na váze. Každý aktivní pohyb probíhá i v nervové soustavě - v mozku a tím se i podporuje udržování paměti a schopnost řešit situace. Pohyb také zachovává šikovnost a tím je i prevencí proti úrazům.

Ve starším věku se u většiny lidí vyplatí přidat pod hlavu druhý polštář, senioři by neměli usínat vsedě, kdy hlava přepadává a může tak zpomalit průtok krve do hlavy. Neměli by příliš zaklánět hlavu, k nebezpečnému zaklánění dochází například při věšení záclon, podávání předmětů uložených vysoko nad hlavou. Je tedy vhodné některou práci si nechat i udělat, snížit úložné prostory ve svém bytě. Vyplatí se i používat vyšší lůžko, vyšší křeslo, většinou se z něho i lépe zvedá.

Článek navazuje na články: Ergonomie jedince v závislosti na věku - předškolní věk, Ergonomie jedince v závislosti na věku - školní věk, Ergonomie jedince v závislosti na věku - období studia, Ergonomie jedince v závislosti na věku dospělost, Ergonomie jedince v závislosti na věku - mateřství, Ergonomie jedince v závislosti na věku - střední věk.