E-magazín o pohybu, zdravém vývoji, ergonomii, sportu a cestování.

NORDIC WALKING - 3.díl - Kdo mi nejlépe poradí - autorka Simona Dolejší Tisk Email
Sport
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 24 Květen 2011 17:52

Pokud jste s námi absolvovali první dvě lekce víte, proč zvolit nordic walking a jak se na první kroky vybavit. Pro správné a efektivní zvládnutí a správné provádění techniky pro maximální efektivitu působení nordic walkingu na tělesnou a duševní kondici doporučujeme absolvovat lekce pod odborným vedením.

Na začátku je dobré něco si o nordic walkingu přečíst, naše vydavatelství již připravila několik zajímavých titulů z nichž doporučujeme:

o Martin Štěpánek, Nordic walking, Grada 2010
o Eliška Sovová a kol., 100+1 otázek a odpovědí o chůzi, nejen nordické, Grada 2008

Tyto informace je dobré samozřejmě doplnit  vizuálním vjemem, na internetu je spousta možností, pro začátek stačí zadat stránku www.youtube.com a zadat heslo nordic walking...

Toto vše je ta snazší etapa začátku, po ní následuje etapa prvních kroků praktického provádění nordic walkingu. A to je ta nejdůležitější část, kdy si přisvojujeme techniku nordic walkingu, v které si snadno zvykneme na svoji „vlastní techniku“, která nevede ke správnému provádění nordicu walkingu a tím maxiálního využití pozitivních vlivů nordic walkingu na lidský organismus, ale i k zafixování vlastních chyb při provádění této aktivity.

V této fázi praktických začátků, tak jako v případu jiných sportů je důležité ihned na počátku opravit chyby než se stanou „vlastní technikou“, která se pak v budoucnosti složitěji odstraňuje. A kdo jiný než nezávislý vnější pozorovatel může tyto nedostatky vidět. Pro vlastní praktické počátky, tak jako v řadě jiných pokusů platí, že je dobré vidět, ale lepší je být viděn.

Dobrý rádce se pozná podle toho, že se s Vámi podělí o  informace, nedělá tajemnou černou skříňku, věnuje se Vám a poradí Vám správnou techniku chůze k Vaší aktuální tělesné kondici, zdravotnímu stavu a terénu. A především opravuje chyby při zvládání Vašich prvních kroků s nordickými holemi!

Již jsme se také zmínili, že především ve větších městech existují kluby, které se severské chůzi věnují. Pomalu se rodí také systém certifikace instruktorů, ale jejich využití není nutné a často je vhodné dát přednost zkušenému provozovateli. Další, z mého pohledu k začátkům osvojování techniky nordic walkingu nejlepší možností je využití nabídky krátkodobých, zejména víkendových minikurzů, kdy vedle prvních pokusů správné nordické chůze, máte možnost navštívit jednak řadu zajímavých míst, ale především vyzkoušení různé techniky nordic walkingu s ohledem na terén, v kterém se pohybujete. A pokud si vyberete mezisezónu u těchto pobytů, pak také máte možnost vybírat ze zajímavých cenových nabídek.

Pokud se nebudete věnovat severské chůzi v té nejintenzivnější formě, což u dříve narozených „začátečníků“ nepředpokládáme, tak i v tomto případu je vhodná pomoc zkušeného instruktora, který Vám doporučí nejvhodnější formu této aktivity.  Nezapomínejte na první pohled opomíjený pozitivní  vliv severské chůze  na psychiku.

Z ryze fyziologického hlediska totiž tělo reaguje na zvýšenou zátěž způsobenou déle trvající a intenzivní aktivitou také vyplavováním hormonů endorfinu a serotinu. Tedy hormonů příjemných pocitů. Je to dobrým předpokladem, abyste tyto pocity prožívali také. Dobře naladěni se budete cítit sebevědomě a vyrovnaně a tím také naladěni k přijímání nových podmětů a vztahů. A to jste již jeden krok od toho, že si mezi lidmi, kteří stejně  jako vy hledají novou kapitolu (činnost) ve svém životě, naleznete ty, se kterými jste schopni prožít příjemné chvíle nejen při severské chůzi.. A i když se vám to napoprvé nepovede, budete zcela jistě lépe snášet každodenní stres.