Musí anebo nemusí nás bolet záda ????? Tisk Email
Ergonomie
Napsal uživatel MUDr. Jitka Mašková - Švejdová
Pondělí, 12 Leden 2009 22:08

Většina lidí má problémy s pohybovým ústrojí. Koho z nás nebolí či nebolelo v zádech? Dědečka bolí koleno, manžela loket, dcera mívá migrénu a pes nám kulhá. Je s podivem kolik z nás se s tím, že budou trpět, smiřuje. Smiřovat se je pohodlné, ale vybojovat si své zdraví je rozumné.

Zaměření se na léčbu a hlavně prevenci je ekonomická nutnost.

• Kloubní onemocnění tvoří přibližně polovinu všech chronických chorob u pacientů nad 65 let a jsou častou příčinou invalidity (disability).
  • Kloubní onemocnění spolu s nemocnou páteří jsou jednou z hlavních příčin pracovní neschopnosti.
  • V posledním desetiletí se zdvojnásobil výskyt fraktur v důsledku osteoporozy, které postihnou nejméně 40% žen starších 50 let.

Tak toto jsou statistická fakta, ale není rozumnější rozhodnout se pro zdraví. Čím dříve se na cestu zdraví vydáme, tím lépe. Předcházení onemocnění pohybového ústrojí je poměrně jednoduché. Stačí dbát na symetrii a narovnání se. Je třeba se naučit pohybovat se tak, aby nám práce neuškodila. A mimo zdraví za naši snahu dostáváme i sladkou odměnu – budeme se lépe cítit, zlepší se nám výkonnost a bude nám to i lépe slušet.