E-magazín o pohybu, zdravém vývoji, ergonomii, sportu a cestování.

STREČINK - 311 protahovacích cviků pro 41 sportů Tisk Email
Recenze
Napsal uživatel Zlatka Popelková   
Sobota, 27 Únor 2010 16:02

Autor: Michael J. Alter
Vydala: Grada Publishing,spol.s r.o.

Již na obalu knihy je uveden rozsáhlý seznam druhů sportů, pro které je určena. Ale jestliže se věnujete sportu jinému, nevadí, obsahuje i obecné sestavy. Dovoluji si tvrdit, že je i pro ty, kteří se nevěnují sportu žádnému, ale chtějí se pravidelně pořádně protáhnout.

V první části je velmi podrobně vysvětleno složení a biologická funkce svalů, z toho vyplývající potřeba správného protahování a metodika i otazníky kolem strečinku.

Ve druhé části autor popisuje základní strečinková cvičení. Jsou to dvě sestavy, vhodné pro každé sportovní odvětví. První – TOP 12 – zabere asi 10 – 15min a skládá se z 12 cviků, protahujících hlavní svalové skupiny a důležité části pohybového aparátu. Nepotřebujete k ní tělocvičnu ani trenéra. V druhé sestavě – TOP 28 – je připravena rozšířená nabídka 28 cviků, které jsou  zaměřeny i na speciálnější, menší svalové skupiny. K provádění některých je již zapotřebí náčiní a nářadí, kterými jsou obecně vybaveny tělocvičny či posilovny /i domácí/.

Třetí část knihy obsahuje cvičební sestavy pro jednotlivé sporty. Jsou to sestavy pro dvanáct partií těla, určené 41 sportovním odvětvím. Autor nezapomněl opět perfektně popsat způsoby, různá doporučení i časy, které vám zaberou. Každý sport má zde v přehledné tabulce přiřazen číselný seznam cviků. Jednotlivé strečinkové cviky zde však nejsou striktně přikázány. Protože každému nemusí daný cvik vyhovovat, dává vám seznam možnost vybrat si jiný. Tak si každý může vytvořit svoji sestavu.

A to se již dostáváme ke čtvrté části, kde najdeme 311 konkrétních cviků, ze kterých svůj výběr provádíme. Oblasti protahování jsou zde na obrázcích lidského těla podrobně nakresleny a popsány. Pak již následují jednotlivé cviky. Každý je očíslován, velmi jednoduše a názorně zakreslen a vysvětlen.

Knihu doporučovala Americká atletická a sportovní asociace již od prvního vydání v USA. Toto vydání je doplněno dalšími informacemi. Velmi na ní oceňuji srozumitelnost – nejen pro odborníky, trenéry ale i pro laiky – přehlednost a možnost flexibility při přípravě individuálních sestav. Dále oceňuji, že se téměř populárně-vědeckou formou dozvíme co nejvíce o fungování našeho pohybového aparátu. Tím si můžeme sami pomoci  ke správně pohyblivému a zdravému tělu.
                                                                                                                                            ZP