E-magazín o pohybu, zdravém vývoji, ergonomii, sportu a cestování.

Ergonomie jedince v závislosti na věku – střední věk. Tisk Email
Ergonomie
Napsal uživatel MUDr. Jitka Mašková - Švejdová   
Pátek, 23 Říjen 2009 18:47

Střední věk dle definice je věk mezi 45 a 60ti lety. Domnívám se, že nelze ho až takto přesně ohraničit, existují velké rozdíly osobnostní. Je to období, do kterého se někteří z nás dobrovolně zařazují mnohem dříve než v 45ti letech a naopak mnozí 60ti letí budou se ke střednímu věku ještě dlouho řadit.

Je to období určitých výhod. Lidé středního věku se již uplatnili profesně, rodina, kterou založili, již na nich bezprostředně nezávisí. A tak je to období, kdy je možné o sebe více pečovat. Je doporučováno pokračovat nebo začít sportovat, vyplatí se zvláště vytrvalostní sporty. Pravidelně cvičit by mělo být samozřejmostí. Měli bychom zvládat práci tak, aby nám neubližovala, volit si ergonomické prostředí, například volbou ergonomického nářadí, tak i výběrem vhodného nábytku s ohledem na naši výšku.

Aktivní život se vyplácí. V případě funkčních chyb na pohybovém ústrojí se urychluje opotřebení kloubů, v případě svalových dysbalancí se urychluje vznik degenerativních změn páteře. Při volbě pohybových aktivit je zapotřebí volit takový pohyb, který je vhodný pro konkrétního člověka, tzv. ušitý na míru.

Ve středním věku bychom měli se snažit si udržet optimální váhu. Zdravým životním stylem – dostatkem pohybu a vyváženou stravou preventivně působíme i proti osteoporoze.

Článek navazuje na články: Ergonomie jedince v závislosti na věku - předškolní věk, Ergonomie jedince v závislosti na věku - školní věk, Ergonomie jedince v závislosti na věku - období studia, Ergonomie jedince v závislosti na věku - dospělost.