E-magazín o pohybu, zdravém vývoji, ergonomii, sportu a cestování.

Ergonomie jedince v závislosti na věku – dospělost. Tisk Email
Ergonomie
Napsal uživatel MUDr. Jitka Mašková - Švejdová   
Čtvrtek, 22 Říjen 2009 20:51

Většina lidí v dospělém věku má již obtíže s pohybovým ústrojím, hlavně s páteří, s velkými klouby dolních končetin a obtíže z přetížení horních končetin. Zátěž dospělých, jak žen tak mužů, na jejich pohybové ústrojí vrcholí. Dospělí po mnoho roků musí zvládat své zaměstnání, domácnost, přepravování se, péči o děti, ale i o starší generaci. Zároveň odpočívají, sportují, vzdělávají se, cestují. Musí zvládnout spousty povinností, nikdo je nezastoupí, je to na nich, na dospělých. Velmi často si dospělý člověk na sebe klade příliš mnoho povinností a dostává se do stressu. A právě stress velmi často zhoršuje stav pohybového ústrojí.

Současně působí i skutečnost, že po dvacátém roce života pohybové ústrojí začíná stárnout. O tom nás přesvědčují rentgenové snímky naší páteře. Ale nejedná se jen o samotnou páteř, postupně pomalu začínají slábnout i svaly. Tuto skutečnost, ale není třeba přijímat pasivně.

Je velmi důležité do dospělého věku přicházet se zdravým pohybovým ústrojím.  Na straně dospělého člověka by pak měla být jeho trénovanost, zkušenost zvládat práci, zdravé pohybové návyky a dostatek zdravého pohybu. Dospělý by měl pro udržení zdraví své pohybové soustavy vykonávat všechny činnosti doma i v práci ergonomicky. Měl by užívat ergonomické nástroje a obklopovat se ergonomickým nábytkem. Požadavky na auto, které si kupujeme je třeba rozšířit i na ergonomii sedu v autě a řízení auta.

Většina dospělých lidí si může svobodně zvolit zdravé nebo nemocné pohybové ústrojí. I mnozí lidé, kteří mají nějaký handicap, například těžkou skoliozu, stav po zranění páteře, mohou správným chováním být bez obtíží.

Článek navazuje na články: Ergonomie jedince v závislosti na věku - školní věk, Ergonomie jedince v závislosti na věku - předškolní věk, Ergonomie jedince v závislosti na věku - období studia.