E-magazín o pohybu, zdravém vývoji, ergonomii, sportu a cestování.

Zdravá záda školáka Tisk Email
Ergonomie
Napsal uživatel MUDr. Jitka Mašková - Švejdová   
Neděle, 11 Leden 2009 16:37

Dítě tráví značnou část dne ve škole. Škola by měla přinášet poučení v oborech lidského vědění, ale měla by též naučit se zdravě pohybovat v životě – jak přeneseně, tak ale i skutečně fyzicky se pohybovat. Opak je pravdou. Dítě je nepřirozeně zklidněno, získá spoustu nevhodných pohybových návyků – zhrouceně sedí, ohnutě chodí, protažení je málo.

Proto vybízíme k diskuzi na téma pohyb dítěte a škola.

Dotaz:

  • Dotaz poslala paní Martina Lepková z Děčína:
    „…. vím, že běžně asi na takové věci neodpovídáte, ale byla bych ráda, kdyby jste mi odpověděli. Jaká je nejvyšší možná zátěž v kg dětského batohu snesitelná pro žáka druhého stupně ZŠ? Syn váží 53kg a měří okolo 150cm!
    Naše odpověď:  „Paní Lepková nevím a to mě vůbec netěší. Váš dotaz je skutečně třeba zodpovědět, protože je nutné řešit váhu dětských školních brašen či batohů. Bohužel, ale asi jste první, která se tímto problémem zabývá.“

Oslovila jsem tedy odbornici na školství a  fyziotherapeutku ze Švédska, paní Lepková oslovila ortopéda z FN Motol.

Příspěvky:

  • Odbornice na školství:  „Dobrý den. Bohužel také netuším. S pozdravem a přáním hezkého dne.“
  • Fyziotherapeutka Švédsko: „Neexistuje u nás předpis, jak těžká břemena, ptala jsem se u skautů. Nechávají děti nosit tak těžké batohy, které unesou….“
  • Ortopéd FN Motol: „… je to méně jednoduché, než se to zdá: děti ve sportech běžně zvedají polovinu své hmotnosti, aniž by jim to uškodilo /krátkodobě! a dobře „osvalení“ kluci a holky/. Má-li chlapec skoliotické držení, nebo jest-li se občas stěžuje na bolesti v zádech, je nutno být opatrný. Jak dlouho zátěž a jak často s batohem hodlá absolvovat? O jaký typ batohu jde? Má zpevněná záda? Více než o kilogramy, bych se zajímal o stav zádového svalstva toho kluka a o dobrou souhru svalů (stabilizační systém)….“
  • Odpověď pí Lepkové ortopédovi „… Syn si nestěžuje zatím na bolesti zad, jen když se ho občas zeptám, tak že ho záda bolí…. Do školy to má asi 5-6min chůze…. Batoh jsem včera zvážila a váží 7,5 kg, což se mi zdá docela dost a chtěla bych tomu předejít (ve škole se zeptat jaké musí mít právě na daný předmět knihy, aby neměl všechny a 90% z toho zbytečně nenosil do školy) ! ….“
  • Odpověď ortopéda pí Lepkové: „V doporučeních je 10% hmotnosti pro dlouhodobé nošení – tedy pod 6kg. …. Pokud chlapce bolívají záda, měl by jej vidět fyzioterapeut. Pro Vaši informaci: většina lékařů tradičně tyhle děti posílá ortopedovi. Já bych začal u fyzioterapeuta…. Pokud Vám obvodní pediatr řekne, že jeho držení těla je víceméně v pořádku, doporučuji jako prevenci bolestí zad plavání, ale pozor: styl znak, případně kraul a s dýcháním na obě strany. “

A co si myslíte o problému těžké tašky Vy? Nebylo by možné v některé škole třeba zatím udělat pokus, na kolik se dají školní batohy zlehčit a pak to zrealizovat i pro budoucnost??? Napište nám!

 

 M. .Čermáková: „…Děti na prvním stupni by měly mít dvě sady knih – jednu ve škole a druhou doma. Sem a tam by nosily jen sešity, penál, bačkůrky a sváču s jablíčkem. „

- a co vytisknout učebnice, které by se skládaly z jednotlivých „sešitů“. Každý „sešit“ by obsahoval ucelenou kapitolu probírané školní látky. Žáci by nosili do školy a domů jen jednotlivé sešity.